Delegație parlamentară a Republicii Turcia în vizită la Constanța. Se dorește dezvoltarea parteneriatelor la nivel regional

Președintele Consiliului Județean Constanța, Florin Mitroi, împreună cu Stelian Budeș, consilier personal, au primit astăzi vizita delegației parlamentare a Turciei condusă de Ayhan Gider – președintele Grupului parlamentar de prietenie dintre cele două state din cadrul Marii Adunări Naționale a republicii prietene.

Discuțiile au privit consolidarea relațiilor de cooperare dintre România și Turcia, cu accent pe dezvoltarea parteneriatelor economice, culturale și instituționale la nivel regional.

Florin Mitroi: Județul Constanța „este pregătit să contribuie activ” la dezvoltarea parteneriatului cu Turcia

Din delegația oaspeților au făcut parte parlamentarii Mervan Gül, Abdurrahman Başkan, Cavit Arı, Asiye Derya Dingiltepe – consulul general al Republicii Turcia la Constanța și Daniel Iliușcă, consulul onorific al Republicii Turcia la Tulcea.

De-asemenea, la discuții au participat și deputații Adrian Solomon, președintele Grupului parlamentar de prietenie cu Republica Turcia din Parlamentul României, și Varol Amet, membru al aceluiași grup parlamentar.
Cu acest prilej, președintele Consiliului Județean, Florin Mitroi, a transmis că „Parteneriatul dintre România și Turcia are un potențial semnificativ iar județul Constanța este pregătit să contribuie activ la dezvoltarea acestuia.”
Întâlnirea s-a desfășurat într-o atmosferă cordială și constructivă, reafirmând importanța relațiilor de prietenie și colaborare precum și rolul strategic al județului Constanța în dezvoltarea cooperării dintre cele două state.

34 cititori.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.